1. deň

Takisto ako počas prvej časti workshopu v januári, zišli sme sa opäť, začiatkom februára v piatok 1.2. 2013 na obed v SVČ Lužánky na Lesné. Skupinka sa trochu pomenila, niektorí sa na pokračovanie workshopu nemohli dostaviť, ale zato prišli noví členovia s chuťou pracovať s hlinou. Pri príjazde sme sa opäť oznámili, povedali sme si, kto sme, čo sme a čo očakávame a spoločne sme sa naobedovali.

Po obede sa časť skladajúca sa z nových členovo odobrala rozmýšľať a načrtávať svoje návrhy, a časť, ktorú tvorili pôvodní členovia, sa zase venovala organizačnými, osobnými a komunikačnými záležitosťami. Vydiskutovali sme si niektoré chyby a problémy a odniesli sme si ďalšie cenné skúsenosti ako riešiť vzniknuté problémy a zistili sme, že najdôležitejšia vo všetkom je komunikácia.

Po poobednej kávičke sa noví členovia ponorili do tichosti a skúšali tvoriť básne a úvahy, ktoré starí členovia absolvovali už minulý workshop. Nováčikovia tiež ďalej pracovali na svojich návrhoch. Ostatní si mohli pozrieť zaujímavý film súvisiaci s problematikou landartu a objektov v krajine Rivers and Tides o škótskom krajinárskom umelcovi Andym Goldsworthovi.

Nasledovala večera a ubytovanie mimobrnenských návštevníkov.

 

2.deň

Po rannom jedle a rannej káve k nám zavítala hosťka – krajinná architektka Pavla Kašubová, ktorá si pripravila prezentáciu o krajinnom umení a vnímaní krajiny, pretože pri osádzaní takéhoto diela nie je dôležité iba samotné dielo, monument, ale aj okolitá krajina, ktorá na výtvor vplýva rovnako ako výtvor vplýva na krajinu. Majka Krajná nám ďalej odprezentovala rôzne výtvory z hliny, kamene a iné plastiky, ktorými sme sa mohli inšpirovať.

Po prezentáciách sme sa opäť rozdelili na nových členov a pôvodných členov. Noví dostali do rúk hlinu a začali prácu s ňou pod vedením Majky, Adélky, Jiřího a ďalšej lektorky Báry Siblíkovej. Starí členovia začali pracovať na dokumentácií projektu. Po chvíle práce nastal čas na obed.

Vrátili sme sa spať k práci – noví k hline, starí k datam. A tak začali vznikať ďalšie kamene, segmenty a webová stránka dokumentujúca priebeh tohto projektu.

Neskor na nás čakala ďalšia činnosť, odohrávajúca sa vonku. Názov Televízky ukrýva aktivitu zameranú na nazeranie na krajinu s otvorenými očami. A tak sme dostali do rúk kresliaci rámik s ceruzkou a vydali sme sa von hľadať zaujímavé prvky v krajine, ktoré nás oslovujú. Po chvíli sa každý vrátil so svojim zaujímavým objektom, zaznamenaným v rámiku. Niektoré sa šikovnosťou kresličou premenili na umelecké diela.

Po zotmení sme sa opať vrátili k svojim prácam. Do večere sme pracovali ďalej na webe, triedili sme dokumentačné fotky, písali popisky a texty a tiež sme pracovali na novovznikajúcich plastikách. Únava a hlad nás prinútili ukončiť náročný deň, povečerať a rozísť sa každý do svojich príbytkov.

 

 

3. deň

Po raňajkách sme sa zišli všetci okolo stola, aby sme si ujasnili kto je s prácou ako ďaleko a ďalší postup dnešných aktivít. Pripojili sa k nám aj dve účastníčky z minulého workshopu Verča a Klára. A tak sme sa zhurta dali do práce, časť dokončovať a uzatvárať plastiky, druhá časť pokračovať so spracovávaním webovej stránky.

Po usilovnej práci nás čakala zaslúžená pizza na obed. Po obede a krátkom odpočinku s kávou a čajom sme sa každý vrátili k svojej práci. Všetci sme pracovali na dokončení workshopu a tak sme si k večeru mohli pozrieť naše výsledky: uzatvorené kamene s vyrezanými otvormi pripravené na sušenie a výpal a takmer hotovú webovú stránku obsahujúci popis akcie, zoznam členov a fotogalériu. Počas dňa sa taktiež vytvoril návrh na informačnú tabuľu, ktorá bude vravieť o míľniku prichádzajúcim návštevníkom. Po odprezentovaní výsledkov nasledovala konverzácia a reakcie účastníkov na priebeh workshopu písanou formou. Workshop zakončila spoločná večera a po nej sa už každý pobral svojou cestou domov, plný nových skúseností, zážitkov, kamarátov a snáď dobrého pocitu. Všetci sa tešíme na jar, keď prvý raz uvidíme svoju sochu stáť pokope na krásnom mieste pri Stromokruhu Európy blízko dedinky Ivančice u Brna.